Turbo Bakım ve Tamiri

Turbo onarımı konusunda tavsiye edilen en önemli şey, tamir ve bakım için uzman firmaların tercih edilmesi olmaktadır. Gerek benzinli, gerekse dizel araçların performansını artırmak amacıyla kullanılan turbo sistem, günümüzde birçok farklı araçta kullanılarak üstün performans ve yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Zamanla turbo sistemi bulunan motorlarda arızalar oluşmaktadır. Oluşan arıza sebepleri arasında,

  • Düzenli bakım yapılmaması,
  • Turbonun gereğinden fazla zorlanması,
  • Yağ ve yakıt kalitesine özen gösterilmemesi,
  • Kullanım ömrünü tamamlamış olması

Şeklindeki sebepler, turbo sisteminin onarımdan geçirilmesini gerektirecek sorunlar olarak belirtilmektedir. Arıza hallerinde normal olmayan seslerin çıkması, yağ kaçırması turbo arızası meydana geldiğinin anlaşılmasını sağlar. Arıza durumlarında performans kaybının yanı sıra yakıt tüketiminde meydana gelen artış, araç sahibine verilen uyarılar arasındadır.

Turbo Onarımı Mümkün müdür?

Turbo onarımı yerine değişim yapmak bir hayli maliyetli olacağından dolayı, ,işinin ehli uzmanlardan destek almak çok daha yerinde olacaktır. Sektörde tecrübeli ustaların elinde onarım yapılması hem maliyet, hem de turbonun kullanım süresini uzatmak bakımından en akıllıca yöntemdir. Bakım ve onarım işlemlerini iki farklı yöntemle yapan turbo ustaları, kullanım sırasında egzoz gazından oluşan kurumların ve katılaşan karbonların temizlenmesi, aşırı hızda dönerek aşınan tribün kanatlarının değiştirilmesi ve turbo pallerinin kontrolü, gerekirse değiştirilmesiyle turbonun uzunca bir süre aktivitesini sürdürmesi sağlanabilmektedir.

Bunun dışında, tamamen yenilemeye yönelik olarak yapılan revizyon işlemleri, iyi bir ustanın elinden çıktığı taktirde turbonun yenilenmiş bir şekilde sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır. Revize işlemlerinde, turbo sökülebilen en küçük parçalarına kadar sökülmektedir. Kontrol sırasında sorun çıkaran veya kısa sürede sorunlu hale gelebilecek tüm parçalar değiştirilir. Büyük bir itina ve yoğun bir emekle yenilenerek yeniden birleştirilen parçalar, turbonun daha uzun ömürlü bir şekilde çalışmasını sağlar. Atmosferik sistemlere oranla çok daha nazik olan turbo sistemi, belirli periyotlarda kontrol ve bakıma tabi tutulmalıdır.

Turbo onarımı veya revizyonuyla yeniden üstün motor gücüne kavuşan turboların özenli şekilde düzenli aralıklarla bakımı, başlı başına turbonun ömrünü uzatabilecek önlemlerden biridir. Kullanım hataları sonucu önemli arızalar meydana gelen turbolar, yüksek hızla sürüş sırasında uzun süre turbo kullanılması durumunda veya özellikle kış aylarında kalkış ve duruş sırasında kısa bir süre rölantide çalıştırılmadığı için arıza yapabilirler. Bu sebeple kullanımda özen gösterilmesi gereken püf noktalarına riayet etmek ve düzenli bakım yapmak, turbo motorların ömrünü uzatarak uzun süre sorunsuz bir şekilde çalışabilmesini sağlar.