Pompa ve Enjektör Tamiri Bakımının Önemi

Yoğun duman salarak yavaş ve gürültülü çalışan, kendine ancak ticari araçlarda yer bulabilen dizel motor devri, Common Rail devrimi ile sona erdi. Common Rail, modern yüksek basınçlı püskürtme sistemleri ile birlikte VP44 dağıtıcı pompalı ve Ünite Enjektörlerle donanmış dizel motorları farkında olmasak da günlük hayatımızda önemli bir yer aldı. Sadece kullanım konforu ve tüketim ekonomisi değil, soluduğumuz havanın daha temiz olması bile bu anılan sistemlerin araçlarda başarı ile uygulanmasının birer sonuçlarıdır. Yeni nesi dizel motorlar sadece yakıt verimliliği yanı sıra turbosarj sistemlerinin EGR, Katalitik konvertör ve çevre duyarlılığı için programlanmış bilgi-işlem üniteleri ile çok daha temiz, ekonomik ve güçlüdürler.

Eski konvansiyonel dizel motorları, motor tarafından doğrudan tahrik edilen ve sadece motor devir sayısının kontrol altında tutulduğu bir yakıt enjeksiyon pompası ile techiz edilmişlerdir. Yeni nesil dizellerde, yine motor tarafından tahrik edilen bir pompa, motor hızından bağımsız olarak yakıtı basınçlandırmakta, enjektörler bilgi işlem üntesi tarafından hesaplanmış miktardaki yakıtı, yine hesaplanmış zamanda silindir içine enjekte etmedirler. Common Rail sistemi, adını tüm silindirlere yakıt tedarik eden, basınçlandırılmış yakıtı depo eden Common Rail Ortak Hat yapısından alır.

Sofistike dizel teknolojisi ile donanmış araçlar ve yakıt püskürtme sistemi bileşenleri ancak üretici onaylı, gelişmiş test - kalibrasyon makinaları ve özel eğitim almış teknisyenlerin bir araya geldiği servislerde başarı ile onarılabilirler. Teknik Dizel Servis, pompa ve enjektörleri tasarlayıp araç üreticilerine montajda kullanılmak üzere tedarik eden kurumların desteğinde donatılmış, teknisyenleri sertifikalandırılmış kurumsal sorumlulukları yüklenmiş bir servis olarak sektördeki yerini almıştır.

Bosch, Denso, Delphi, Siemens VDO ve Continental gibi dizel yakıt enjeksiyon cihazlarının ana üreticileri ile doğrudan etkilşim içinde geniş bir yelpazede, bilinen pek çok dizel motor markaları için yakıt sistemleri sorunlarında çözümler sunmaktayız.

Dizel yakıt enjeksiyon sistemleri üreticisi olarak Delphi, geniş bir yakıt enjektörü portföyü sunmaktadır. Binek otomobilleri ve hafif ticari araçlar için olan geleneksel seride mekanik enjektörler, iki aşamalı enjektörler ve iğne hareketli sensör enjektörleri dahildir.

Common Rail dizel motorları için Delphi dengeli servo solenoid enjektörünü sunmaktadır. Ford, Hyundai, Jaguar, Kia, Mercedes, Nissan, Peugeot, Renault ve Ssangyong dahil birçok en bilinen marka otomobillere ve hafif ticari araçlara takılan Delphi’nin akıllı solenoid enjektörü, rakip servo-basınç teknolojilerine benzer performans gösterir.

Sonuç, önemli ölçüde azaltılmış emisyonlar, arttırılan yakıt tasarrufu ve daha iyi bir sürüş için daha fazla tork ve güç sağlayan daha hızlı, daha hassas ve verimli bir yakıt enjektörüdür.

• Sıra tip dizel pompalar
• DPA
• MINIMEC
• DPS
• DPC
• DP200 DP210 – DP310
• DPC EURO
• DPCN
• EPIC
• COMMON RAİL
• UNİT BİRİM ENJEKTÖR
• UNİT BİRİM POMPA
• PIEZZO ENJEKTÖR

Yakıt Enjeksiyon Pompaları

Dizel motorlarında yüksek verim, enjeksiyon sisteminin düzgün ve uyumlu çalışması ile mümkündür. Bu sistemin en önemli parçası da yakıt pompasıdır.

1. Görevleri

Yakıtın basıncını yükseltmekØ

Dizel motorlarında sıkıştırma sonu basıncı 25 ile 45 bar civarındadır. Enjektörün bu kadar yüksek basınçlı hava içerisine yakıt püskürtebilmesi için, yakıt basıncının bu basınçtan daha yüksek olması gerekir. Yakıt pompaları yakıtın basıncını 1400 bar’a kadar çıkarabilirler.

-Yakıtın miktarını ölçmek

-Yakıt pompası motorun değişik yük ve devir durumuna göre yakıtın miktarını ayarlar. Yani düşük devir ve hafif yükte az, tam yükte ise daha fazla yakıt göndermektedir.

-Yakıtı belirli bir zamanda silindire göndermek

-Pompa yakıtı, motorun devrine ve yüküne uygun bir zaman içinde silindire göndermelidir. Bu zaman -1000 devirli bir motorda 1/300 saniye kadardır.

-Her silindire ateşleme sırasına uygun eşit miktarda yakıt göndermekØ

-Pompa ateşleme sırası gelen silindire eşit miktarda yakıt gönderir. Eşit miktarda yakıt gönderme işlemi pompa ayar tezgâhında ayarlanarak sağlanır.

2. Çeşitleri

– Sıra (müstakil) tip pompalar

-Müşterek manifold sistemli pompalar

-GM tipi enjektör pompalar

-Cummins PT sistemi pompalar

-Distribütör tipi yakıt pompaları

-DPA pompa

-DPS pompa

-Roosa – Master pompa

-Amerikan bosch PSB pompa

-Alman bosch pompa

İşletmemizde aşağıdaki kontroller itina ile yapılmaktadır.

Sıra Tip Yakıt Enjeksiyon Pompalarda Yapılan Kontroller

– Pompa tezgâhında yapılan kontrol ve ayarlar sırasıyla şunlardır:

– Hava alma ve sızdırmazlık kontrolü

– Ventil açılma kontrolü

-Ventil sızdırmazlık kontrolü

– Basma başlangıcı ve basma aralıklarının kontrolü

– Basma aralıklarının kontrolü

-Tepe boşluğu kontrol ve ayarı

-Yakıt miktarı eşitleme kontrolü

-Kremayer yolunun kontrol ve ayarı

-Püskürtme aralıklarının kontrolü

-Regülatörün kontrolü ve ayarı

– Maksimum yakıt miktarı ayarı

-Tork kontrol tertibatının ayarı

-İlk hareket tertibatı ayarı